IMG_20180103_195942_491.jpg

Outdoor Malzemelerimiz

20180806_101447-01_20180806102248542.jpg
20180628_223651-01.jpeg

  • Çadır

Marmot Vapor 2 Kişilik 4 Mevsim Çadır

Biz daha önce yine iki kişilik olan ama bagaj olanı olmayan bir çadır kullanıyorduk. İlk eşyalarımızı çadıra koyma denememizde biz dışarıda kalmıştık siz düşünün. Şimdi hem ön hem de arka bagaj hacmiyle 12 dev bisiklet çantamızı kapı önünde tutabiliyoruz. Ayrıca bu çadırın iki kapısı var. Birbirimizin üzerine basmadan giriş çıkış yapabildiğimiz gibi sıcak havalarda ve soğuk kış aylarından hafif açık bırakarak müthiş hava sirkülasyonu sağlıyoruz. Çadırın üzerine eklenen 3.pol ile çadır iglo gibi genişliyor. Fermuarın yönüyle pek anlaşamadık. Sanıyoruz daha önce kullandığımıız fermuar açma yönlerine göre ters geliyor. O da alışkanlıkla ilgili tabi. Bizim gibi uzun tur ve dört mevsim kullandığınız bir çadır ihtiyacınız varsa tavsiyedir. 

 

5339.jpg
20180305_171923-02_20180614222733228.jpg

  • Yağmurluklar

Marmot Precipe Yağmurluk Mont ve Pantolon 

Kışın yola çıkarken en büyük ihtiyacımızdan biri içlikse diğeri de en dışa giyeceğimiz yağmurluklardı. Benim kullandığım Marmot Precip Persian Red ve Uğur'un kullandığı Mallard Green/Mars Orange yağmurluklar Ekim ayından başlayarak neredeyse Mayıs ayına kadar üzerimizdeydi. Uzun süren yağmurlara denk gelmedik ama bir anda bastıran sağanaklarda bile harika koruyuculuk sağladılar. Hatta ben yolda, en soğuk zamanlarda (Aralık, Ocak) Marmot yağmurluğumu polar üstüne giyerek hem kışlık mont hem de rüzgarlık gibi kullandım. Böylece bir mont daha taşımak zorunda kalmadım. Hiç hasta olmadığımı göz önüne alırsak işe yaradığı söylenebilir :) Bunun dışında yağmurluklarımızın koltuk altı kısımlarında fermuar da bulunuyor. Ben yine bu özelliği polar üstü kullandım ki fazla terlemeyeyim ama yağmurlu havalarda koltukaltı fermuarını da açmamayı tercih ettik genelde. Son olarak bizim gibi uzun yol turcuları için en önemli özellik olarak, yağmurluklarımızın hafif ve neredeyse hiç yer kaplamıyor oluşundan da bahsedilmeli. Öyle ki giymediğimiz bazı günlerden sonra gerektiğinde çantalarımız içinde arayıp bulamadığımız çok olmuştur :)  Neredeyse 2 avucunuza sığacak kadar küçülebilen yağmurluklarımızdan oldukça memnunuz. 

Su geçirmez pantolonlarımız da Marmot Precip Full Zip modeli. Siyah renkli. Bu pantolonların bizi en çok etkileyen kısmı; sürekli yolda olma halimizde işlerimizi kolaylaştıran yapısı ve modeli. Yan tarafları bele kadar çıkan fermuarı ve üstlerini kapatan düğmeleri ile bir anda bastıran yağmurlarda altınızda ne olursa olsun saniyeler içinde üstünüze geçirmenizi sağlıyor. Ayakkabınızı çıkarmaya dahi gerek kalmadan... Ben çok rüzgarlı havalarda sağ paçamın dişliye yaklaşması ve sürtünmesiyle biraz tedirgin oldum ama paça bandıyla bu sorunu kolayca çözebiliriz aslında bisikletçiler olarak. Bunun dışında Uğur da sağanak yağmur altında bir süre sürdükten sonra durduğumuzda yağmurluğun içindeki pantolonunun dizden aşağısının ıslandığını fark etmişti. Sanıyoruz ki bu durumu yaşamak için en az 2 saat boyunca sağanak yağmurda pedallamak gerekiyor. Ancak o durumda fermuar dişleri arasından su sızıyor olmalı. Bunlar dışında 6-7 ay boyunca üzerimizde olan bu pantolonlardan da oldukça memnunduk.

Kullandığımız süre boyunca her iki ürünü de çamaşır makinasında çok yüksek ısı olmamasına dikkat ederek, defalarca yıkadık ve herhangi bir sorunla karşılaşmadık. 

6205 - Kopya.jpg

  • Termos 

Stanley Classic Vacuum Insulated Bottle 

Bir diğer vazgeçilmezimiz olan Stanley'den de bahsedelim. Uzun yıllar doğada kampçılık, trekking, windsörf, katamaran gibi sporlarla uğraşmış biri olarak en önemli noktanın bolca sıvı almak olduğunu hiç aklımdan çıkarmıyorum. Bu yüzden yola çıkarken, içeceğinizi 20 saate kadar hem soğuk hem sıcak tutabilen, buzlu koymayı tercih ettiğinizde ise daha uzun süre muhafaza edebildiğiniz bir ürün bu Stanley'ler. Ben henüz kullanmaya başlamadan önce boş halinin ağırlığı konusunda tereddüt etsem de, zaman geçtikçe soğuk havalarda sıcak bir çayın, 40 dereceyi bulan durumlarda da soğuk bir suyun önemini iyice idrak ettiğimiz için Stanley 0,75 lt termosumuzla oldukça mutluyuz. Cam şişeler kadar sağlıklı olması, herhangi bir kansorejen madde içermemesi de içimizi rahatlatıyor. 

Bunların yanısıra kullandığımız bu modelin bir de bardak olabilen kapağı var ki, daha ilk günlerde kendi çelik bardağını düşürüp kaybetmiş benim için kurtarıcı oldu :) 

Bisiklette taşımak için Topeak'in ayarlanabilir kayışlı bir suluk kafesini kullanıyoruz. 

ayakkabı beni.jpg
GOPR1153 (1).jpg
20180803_093044-01.jpeg

  • Ayakkabı

Asolo Pipe Erkek ve Kadın Su Geçirmez Günlük Ayakkabı

 

Asoloların önce renklerine bayıldık. Su geçirmiyorlar diye ve çok üzerine basarak söylemişlerdi ama biz yine de "tabii tabii"  diyerek düz insan olmamızın getirdiği kullanıp görme taraftarıydık. Bahar sonunda Likya yolunda yürümüş ve ayakkabılarımızı parçalamış olduğumuzdan Asolo denemek istedik. Denedik denemesine ama hiç yağmur çamur yoktu. Sonra Alakır nehri kenarına yolculuk etmiş ve nehirde dolaşırken oradan oraya heyecanla koşan ve sürekli hareket halinde olan ben pek laf dinlemiyordum. Beni, sürekli ha düştüm düşeceğim diye izlerken olan oldu. Düşmedim ama neredeyse bileğe kadar suya bastım. Ayakkabının içerisine yukarıdan su girmesi için bir parmak mesafe kalmıştı. Mutlu son su girmedi :) Sert tabanlı oluşundan bisiklet sürerkende rahat ediyoruz. Bir de pek havalılar canım :)

Bu bisikletli film serüveninde bize ve filmlerimize destek olmak için bize ulaşabilirsiniz.